Minnesota State Bar Association Membership

Request Membership Info | Sections | Applications | Address Changes | Contact Usl | Back to Home

Districts

 
  • District 1, Dakota, Goodhue
  • District 2, Ramsey
  • District 3, Houston, Olmsted, Wabasha, Winona
  • District 4, Hennepin
  • District 5, Dodge, Rice, Steele, Waseca
  • District 6, Blue Earth, Nicollet, Watonwan
  • District 7, Becker, Benton, Clay, Douglas, Mille Lacs, Morrison, Otter Tail, Stearns, Todd, Wadena
  • District 8, Carver, LeSueur, McLeod, Scott, Sibley
  • District 9, Brown, Lincoln, Lyon, Redwood
  • District 10, Freeborn, Fillmore, Mower
  • District 11, Carlton, Cook, Lake, St. Louis
  • District 12, Chippewa, Kandiyohi, Lac Qui Parle, Meeker, Renville, Swift, Yellow Medicine
  • District 13, Cottonwood, Murray, Nobles, Pipestone, Rock
  • District 14, Kittson, Mahnomen, Marshall, Norman, Pennington, Polk, Red Lake, Roseau
  • District 15, Aitkin, Beltrami, Cass, Clearwater, Crow Wing, Hubbard, Itasca, Koochiching, Lake of the Woods
  • District 16, Big Stone, Grant, Pope, Stevens, Traverse, Wilkin
  • District 17, Faribault, Martin, Jackson
  • District 18, Isanti, Sherburne, Wright
  • District 19, Chisago, Kanabec, Pine, Washington
  • Range Bar, Northern St. Louis
  • District 21, Anoka

The following table is the dues schedules for the district bars.

If you were admitted after 12/31/04 you can join two districts at no charge.

Districts

Counties

2004-05 Dues

District 1

Dakota, Goodhue

30.00

District 2

Ramsey

 

 

Senior

115.00

Intermediate

115.00

Junior

60.00

Non Resident Senior

90.00

Non Resident Intermediate

70.00

Non Resident Junior

45.00

Special membership discounts

 

District 3

Houston, Olmsted, Wabasha, Winona

20.00

District 4

Hennepin

 

 

Senior

196.00

Intermediate

152.00

Junior

102.00

Special membership discounts

 

District 5

Dodge, Rice, Steele, Waseca

20.00

District 6

Blue Earth, Watonwan

60.00

District 7

Becker, Benton, Clay, Douglas, Mille Lacs, Morrison, Otter Tail, Stearns, Todd, Wadena

10.00

District 8

Carver, LeSueur, McLeod, Scott, Sibley

35.00

District 9

Brown, Lincoln, Lyon, Nicollet, Redwood

30.00

District 10

Freeborn, Fillmore, Mower

5.00

District 11

Carlton, Cook, Lake, St. Louis

 

 

Senior

60.00

Intermediate

45.00

Junior

20.00

District 12

Chippewa, Kandiyohi, Lac Qui Parle, Meeker, Renville, Swift, Yellow Medicine

25.00

District 13

Cottonwood, Murray, Nobles, Pipestone, Rock

4.00

District 14

Kittson, Mahnomen, Marshall, Norman, Pennington, Polk, Red Lake, Roseau

3.00

District 15

Aitkin, Beltrami, Cass, Clearwater, Crow Wing, Hubbard, Itasca, Koochiching, Lake of the Woods

8.00

District 16

Big Stone, Grant, Pope, Stevens, Traverse, Wilkin

15.00

District 17

Faribault, Martin, Jackson

5.00

District 18

Isanti, Sherburne, Wright

 

 

Senior

25.00

Intermediate

25.00

Junior

13.00

District 19

Chisago, Kanabec, Pine, Washington

5.00

District Range

Northern St. Louis

45.00

District 21

Anoka

25.00

- Last Updated 6/7/04 -